Hamida

Turski matematičari najbolji na Balkanu

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Turska je osvojila prvo mjesto na 31. Balkanskoj matematičkoj olimpijadi, na kojoj je učestvovalo 19 zemalja.

U pisanom saopštenju iz Naučno-tehnološkog istraživačkog vijeća Republike Turske (TUBITAK), na 31. Balkanskoj matematičkoj olimpijadi, koja je održana u bugarskom gradu Plevenu, učestvovalo je ukupno 110 učenika iz deset balkanskih zemalja i devet drugih zemalja.

Na takmičenju su se natjecale nacionalne ekipe od šest članova. Sa osvojenih 214 poena Turska je zauzela prvo mjesto. Od šest osoba koje je TUBITAK postavio za članove nacionalne ekipe matematičara iz Turske, Osman Akar je osvojio zlato, Emre Girgin, Enes Kocabey, Mehmet Efe Akengin i Halil Ibrahim Gulluk srebro, a Ahmet Yasin Alp bronzanu medalju.
U saopštenju je navedena napomena da je Turska bila pobjednik Balkanske matematičke olimpijade i prethodne godine, te da su turski matematičari na balkanskim matematičkim olimpijadama od 1997. godine na ovamo osvojili ukupno 17 zlatnih, 42 srebrne i 27 bronzanih medalja.